Sejm i Rząd

Sejm za śledzeniem zarobków lekarzy. Nowa ustawa zmienia system

Sejm uchwalił ustawę pozwalającą na gromadzenie danych o wynagrodzeniach medyków powiązanych z PESEL-em.

Redakcja · 21 czerwca 2026
A medical professional checking patient reports with a clipboard in an office setting.
Fot. cottonbro studio / Pexels · Pexels License

Sejm uchwalił ustawę pozwalającą Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na gromadzenie danych o wynagrodzeniach medyków powiązanych z numerem PESEL lub numerem prawa wykonywania zawodu, co umożliwi resortowi zdrowia pełne śledzenie zarobków osób pracujących w kilku miejscach jednocześnie. Za ustawą zagłosowało 19 czerwca 2026 roku 253 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 177 parlamentarzystów. Ustawa trafi teraz do Senatu na najbliższe posiedzenie.

Dlaczego zmiana systemu zbierania danych?

Dotychczas Agencja Oceny Technologii Medycznych zbierała informacje o wynagrodzeniach, ale były one zanonimizowane. Oznaczało to, że AOTMiT nie mogła przypisać wysokości zarobków z różnych form zatrudnienia lub w różnych podmiotach do jednej osoby. Resort zdrowia nie miał zatem informacji o tym, ile zarabiają lekarze, jeśli pracują w kilku podmiotach jednocześnie albo są w jednym podmiocie zatrudnieni zarówno na etacie, jak i kontrakcie.

Nowe przepisy mają rozwiązać ten problem. Zgromadzone przez AOTMiT dane będą wykorzystywane do prac analitycznych, a informacje przekazywane przez podmioty lecznicze nie będą już anonimizowane.

Kto będzie objęty nową ustawą?

Choć bezpośrednim “zapalnikiem” ustawy była afera lekarza Dawida Kacprzyka i jego bardzo wysokich zarobków w Szpitalu Południowym w Warszawie, regulacja dotyczy wszystkich zawodów medycznych oraz pozostałego personelu zatrudnionego w szpitalach, przychodniach i innych podmiotach leczniczych.

W projekcie pojawia się wymóg podania numeru prawa wykonywania zawodu, ale z istotnym zastrzeżeniem: “w przypadku osób, którym nadano ten numer”. W polskim systemie prawnym numer PWZ posiadają nie tylko lekarze, ale również inne zawody medyczne, takie jak pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci czy diagności laboratoryjni. Sformułowanie wprost wskazuje, że ustawa obejmuje także pracowników, którzy takiego numeru w ogóle nie posiadają — personel administracyjny, techniczny czy pomocniczy.

Zarobki lekarzy na kontraktach — co mówią dane?

Forma zatrudnieniaMediana wynagrodzeńUdziały w zarobkach
Lekarze specjaliści na kontraktach25 595 zł brutto/mies.73 proc. lekarzy
Kontrakty powyżej 100 tys. zł/mies.1,2 proc. wszystkich kontraktów
Umowy o pracę powyżej 100 tys. zł/mies.0,2 proc. wszystkich umów
Lekarze rozliczający się z godzin51 proc. kontraktowców
Lekarze rozliczający się z procedur34 proc. kontraktowców

Z danych AOTMiT wynika, że obecnie 73 proc. lekarzy specjalistów wykonuje świadczenia na podstawie kontraktów. Lekarz “na kontrakcie” jest niezależnym wykonawcą prowadzącym własną działalność gospodarczą, a nie pracownikiem. Jako firma wystawia szpitalowi faktury za wykonane usługi. Szpitale rozliczają się z lekarzami kontraktowymi w różny sposób, w zależności od wynegocjowanych warunków — 51 proc. lekarzy ze specjalizacją na kontrakcie rozlicza się z przepracowanych godzin, a 34 proc. z wykonanych procedur, co oznacza, że otrzymują oni procent kwoty, którą za świadczenie płaci Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Co to oznacza dla systemu ochrony zdrowia?

Ustawa zmienia fundamentalnie sposób, w jaki resort zdrowia ma dostęp do informacji o zarobkach medyków. Dzięki powiązaniu danych z PESEL-em i numerem PWZ, ministerstwo będzie mogło zidentyfikować osoby z najwyższymi dochodami i śledzić, jak zarobki kształtują się w zależności od liczby miejsc pracy i formy zatrudnienia. To kluczowe dla przyszłych regulacji, które resort planuje wprowadzić.

Ministerstwo zdrowia zapowiada kolejne zmiany w systemie wynagrodzeń. Pracuje nad wyznaczeniem procentowego limitu w budżecie szpitala kwoty przeznaczanej na wynagrodzenia. Trwają także prace nad podobnym ograniczeniem w zarobkach samych pracowników. Ponadto rozważana jest możliwość określenia, w jakim minimalnym wymiarze godzin miałby świadczyć usługi pracownik zatrudniony na kontrakcie.

Afera, która przyspieszyła reformę

Bezpośrednią przyczyną przyspieszenia prac nad rozwiązaniami mającymi pozwolić na gromadzenie dokładniejszych danych o zarobkach medyków była ujawniona przez portal Zero.pl sprawa lekarza w trakcie specjalizacji, który zarobił w 2025 roku 1,6 mln zł. Medyk był jednocześnie radnym wybranym z list Koalicji Obywatelskiej. W poniedziałek przed głosowaniem w Sejm przestał być członkiem partii.

Uchwalona ustawa była projektem rządowym, który Rada Ministrów przyjęła we wtorek 17 czerwca 2026 roku. Szybkie tempo prac legislacyjnych wskazuje na priorytet, jaki rząd przypisuje reformie systemu wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Ustawa ma na celu nie tylko przejrzystość, ale także przygotowanie gruntu pod kolejne regulacje ograniczające zarobki medyków pracujących na kontraktach — formy zatrudnienia, która w ostatnich latach generowała najwyższe wynagrodzenia w systemie ochrony zdrowia.

Najczęstsze pytania

Dlaczego Sejm uchwalił ustawę o śledzeniu zarobków lekarzy?

Resort zdrowia chciał uzyskać pełny obraz wynagrodzeń medyków pracujących w kilku miejscach jednocześnie lub na różnych formach zatrudnienia. Dotychczas AOTMiT zbierała dane zanonimizowane, bez możliwości powiązania zarobków z konkretną osobą. Bezpośrednią przyczyną przyspieszenia prac była ujawniona w 2025 roku sprawa lekarza w specjalizacji, który zarobił 1,6 mln zł.

Jakie dane będą zbierane na podstawie nowej ustawy?

Agencja Oceny Technologii Medycznych będzie gromadzić informacje o wynagrodzeniach medyków powiązane z numerem PESEL lub numerem prawa wykonywania zawodu (PWZ). Dane nie będą już anonimizowane, co umożliwi śledzenie zarobków konkretnych osób w różnych placówkach i formach zatrudnienia.

Kto będzie objęty nową regulacją?

Ustawa dotyczy wszystkich zawodów medycznych i personelu zatrudnionego w szpitalach, przychodniach i innych podmiotach leczniczych — lekarzy, pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych oraz pracowników administracyjnych, technicznych i pomocniczych.

Jakie kolejne zmiany planuje resort zdrowia?

Resort pracuje nad wyznaczeniem procentowego limitu w budżecie szpitala na wynagrodzenia, podobnym ograniczeniem w zarobkach poszczególnych pracowników oraz określeniem minimalnego wymiaru godzin pracy dla pracowników zatrudnionych na kontraktach.

Ile zarabiają lekarze na kontraktach w Polsce?

Mediana miesięcznych wynagrodzeń lekarzy specjalistów na kontraktach wynosi 25 595 zł brutto. Jednak 1,2 proc. kontraktów opiewało na kwoty powyżej 100 tys. zł miesięcznie, podczas gdy wśród umów o pracę tak wysokie stawki dotyczyły zaledwie 0,2 proc. umów.

Na podstawie: Rynek Zdrowia. Tekst opracowany redakcyjnie.